среда, 26. јануари 2022. Вести денес: 57
АКТУЕЛНО

Активни над 20.800 случаи на коронавирус

home Занимливости

Млада девојка отишла на лекар мислејќи дека е настината, а таму и кажале дека ќе почине за половина час (ФОТО)

Млада девојка отишла на лекар мислејќи дека е настината, а таму и кажале дека ќе почине за половина час (ФОТО)

23 годишната Австралијанка Лили Оконел од Сиднеј, отишла во болница мислејќи дека има грип, а потоа се шокирала кога лекарите и кажале дека само минути ја делат од смрт.

Лили минатиот декември го прославила Божиќ со семејството и до пред крајот на денот се било во ред, а потоа на лицето и се појавил осип и почнала да повраќа.

Итно била префрлена на Одделението за интензивна нега во болницата Свети Винсент во Сиднеј, таму и била дијагностицирана Менингококна болест.

Лекарите и кажале дека минути ја делеле од смрт, затоа што доколку не дошла во болница, сигурно би починала.

Иако Лили е пресреќна што е жива, таа и понатаму пати од ренална и надбубрежна инфлуенција.

Болеста и ги уништила бубрезите, поради што мора да поминува на дијализа пет часа секој втор ден.

Лили наскоро би требала да оди на трансплантација на бубрег, а донатор е нејзината родена сестра.

Коронавирус