петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 200
home Занимливости

МАТЕМАТИЧКА ЗАДАЧА КОЈА СОЗДАВА ГЛАВОБОЛКА: Изгледа лесно, но ќе можете ли да ја решите?

МАТЕМАТИЧКА ЗАДАЧА КОЈА СОЗДАВА ГЛАВОБОЛКА: Изгледа лесно, но ќе можете ли да ја решите?

Една корисничка на Твитер објави математичка задача која на многумина им создаде главоболка.

Повеќе од 17.000 луѓе реагираа и коментираа.

8÷2 (2+2)=?

 

Одговорот го пренесуваме подоле:

8 ÷ 2(2+2) = 8 ÷ 2(4) = 8 ÷ 8 = 1

 

Локални избори 2021