петок, 20. мај 2022. Вести денес: 92
home Занимливости

МАЛКУ ВИ СЕ ШИРОКИ ИЛИ ТЕСНИ? 6 одлични трикови кои можат да ви помогнат да ги проширите или стесните фармерките без да одите на шнајдер!

МАЛКУ ВИ СЕ ШИРОКИ ИЛИ ТЕСНИ? 6 одлични трикови кои можат да ви помогнат да ги проширите или стесните фармерките без да одите на шнајдер!

Ако не сте подготвени да се откажете од омилените фармерки

Ако фармерките се преголеми

Исперете ги во топла вода – ако се малку растегнати, само ставете ги на стандардно перење во топла вода. Овој трик најдобро функционира со фармерки кои главно се направени од памук. Дополнителен совет: не користете омекнувач за материјалот да не ја менува премногу почетната форма!

Ставете ги во машината за сушење – откако ќе заврши перењето, ставете ги во машината за сушење и вклучете ја топлата опција. Ткаенината ќе се смали, а фармерките подобро ќе стојат.

Секогаш можете да зашиете мал дел ластик од внатрешната страна на ременот – ако ременот е отпуштен, испробајте го овој мал трик кој ќе ги затегне фармерките одвнатре до степен што најмногу ви одговара.

Ако фармерките се премногу мали

Попрскајте ги со млака вода, па истегнете ги да се растегнат – истегнете ги мокрите фармерки со рацете во сите правци и гледајте магија!

Седнете во топла када додека ги носите фармерките – ова можеби звучи малку лудо, но делува: облечете ги фармерките, наполнете ја кадата со топла вода и седнете во неа. Топла (не жешка!) Водата ќе го опушти и ќе го истегне материјалот. Секако, овој трик треба да го направите претходниот ден и да дозволите фармерките да се исушат кога ќе завршите со процедурата.

Внимателно отстранете го ременот – оваа техника е малку драстична, но одлична е доколку сакате да бидете креативни – практично ќе додадете материјал на ременот на фармерките и на тој начин ќе ги направите поголеми.

Коронавирус