четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 142
home Занимливости

Куќата во која се одгледува оваа билка не може да биде сиромашна – го чува здравјето и привлекува пари

Куќата во која се одгледува оваа билка не може да биде сиромашна – го чува здравјето и привлекува пари

Сојузник во борбата против депресијата, а ви помага и да се ослободите од насобраниот стрес.

Босилекот е билка позната по своите лековити дејства и поради тоа можеби е идеално време да почнете да ја одгледувате во вашиот дом.

Еве 10 причини зошто тоа ќе ви се исплати!

Сојузник во борбата против депресија.

Го чува здравјето а кардиоваскуларен систем.

Ја поттикнува работата на цревата и помага при детоксикација на организмот.

Го подобрува варењето.

Го штити телото од настанокот на дијабетес.

Содржи антиоксиданти кои штитат од појава на болести.

Го регулира стресот.

Поседува антимикробни својства кои штитат од вируси и инфекции.

Одличен афродизијак.

Идеален е во борбата против настанокот на ќелиите на ракот.

Според старите верувања куќата во која се одгледува босилек не може да биде сиромашна, затоа набавете ја ова била што побрзо. Исто така старите верувања велат дека оној кој наутро ќе консумира малку босилек ќе привлече благосостојба во текот на денот.