петок, 18. октомври 2019. Вести денес: 66
home Занимливости

Кучето Кактус стана херој на една од најтешките трки во светот

Кучето Кактус стана херој на една од најтешките трки во светот

Кучето со прекар Кактус истрча повеќе од 160 километри преку пустината Сахара во Мароко и на тој начин стана херој на една од најтешките трки во светот.

Кактус ја зврши третата етапа од трката за само четири часа и 30 минути и го освои 52. место од околу 800 натпреварувачи.

Многумина биле зачудени кога го виделе кучето на трката. Тоа меѓутоа ги надмина предвидувањата дека многу порано ќе се откаже, но ја заврши и четвртата и најдолга етапа за само 11 часа и 15 минути.

До петтата и последна фаза, упорниот тркач го доби службениот број „000“ и апарат за следење, со цел јавноста да може да го следи неговиот напредок во трката, па дури имал и сопствен Твитер налог.

Кога Кактус конечно помина низ целта доби награда, аплауз и медал од организаторот.