вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 23
home Занимливости

Кравата Пош Спајс е продадена за рекордни 299.000 евра: „Таа е паметна и полна со стил, има X фактор“

Кравата Пош Спајс е продадена за рекордни 299.000 евра: „Таа е паметна и полна со стил, има X фактор“
фото: Wayne Hutchinson / SWNS

Крава одгледана во централна Англија е продадена за 299 илјади евра, што е рекорд за нејзината раса и двојно повеќе од претходниот британски и европски рекорд.

Кравата по име Пош Спајс, име кое го носела по прекарот на Викторија Бекам во женската поп-група Spice Girls, се продаде во петокот.

Кравата од Шропшир, чие целосно име е Вилодџ Пошшпис, е потомок на добиток што е наградуван. Нејзината мајка Милбрук Гингерспејс, исто така именувана по „Spice Girls“, го држеше претходниот британски и европски рекорд поставен во 2014 година.

фото: Wayne Hutchinson / SWNS

Би-Би-Си ја пренесува изјавата на сопственичката Кристин Вилијамс дека продажбата е „како да се победи на лотарија“ и дека крајната цена е „неверојатна“.

Таа рече дека продадената едногодишна крава е „паметна и полна со стил“, а високата цена ја припишува на одреден „фактор x“.

ЕУРО 2020

Македонија