недела, 5. декември 2021. Вести денес: 107
home Занимливости

Конгрес на дедо-мразовци во Копенхаген

Конгрес на дедо-мразовци во Копенхаген

Во данскиот главен град Копенхаген деновиве се одржува традиционалниот Конгрес на дедо-мразовци, на кој годинава присуствуваат 150 претставници од целиот свет.

Конгресот започна вчера и ќе трае четири дена. Првиот ваков собир се случи 1957 година и оттогаш секоја година се одржува во најстариот забавен парк во светот – „Бакен” во Копенхаген.

Настанот вклучува парада на дедо-мразовците по улиците на градот, нивно капење во морето и турнир во фудбал. (МИА)

Коронавирус