понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 155
home Занимливости

Колку трошат Австријците за новогодишни подароци?

Колку трошат Австријците за новогодишни подароци?

Австријците ќе потрошат во просек 34 евра повеќе оваа година за разлика од 2018 година за купување божиќни подароци, според истражувањето на Институтот ГфК.

Според истражувањето, Австријците ќе потрошат во просек 434 евра за подароци. Поголемиот дел од парите ќе ги потрошат луѓе над 50 години, што е 570 евра.

Во покраинската споредба, Бургенланд е на врвот на листата според предвидената сума од 500 евра, додека Форларберг на крајот на листата со 400 евра.

Секој друг Австриец ќе донира ваучери или пари на своите најблиски. На второ место на листата подароци се играчките (38 проценти), а потоа следат книгите (30 проценти).

Еден од четворица ќе подари облека или козметика, 13 проценти накит, 11 проценти спортска облека и само шест проценти мобилен телефон.

извор: Кумановскимуабети.мк

Коронавирус