четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 0
home Занимливости

Коктел кој ги уништува комарците- повеќе нема да ви досадуваат и да ве касаат

Коктел кој ги уништува комарците- повеќе нема да ви досадуваат и да ве касаат

Иако има многу инсекти кои сакаат да бидат во ваша близина, како и сите инсекти кои помагаат да се заштитат или опраши нашата градина, никој не сака предаторски инсекти, како што комарци и муви.

Не само бубачките што предизвикуваат чешање и воопшто не се пријатни, но многу инсекти се носители на болести и инфекции.

За да уживате ова лето и да се чуствувате попријатно, помалку да сте загрижени од комарците, ќе ви претставиме еден рецепт како да ги спречите инсектите да ги има помалку во вашата околина.

Мрежи против инсекти и долги ракави на гардеробата помогаат, но најголем поттик за релаксиран вечерна забава може да биде неколку тегли наполнети со мешавина која може да ја направите во домашни услови.

СОСТОЈКИ:

– Тегла,

– Лимони,

– Лимета,

– Вода,

– Свеж рузмарин,

– Фитил,

– Етерично масло од лаванда,

– Етерично масло од кедер,

– Етерично масло од темјан,

– Етерично масло од лимон.komarec

Како да го приготвите :

Во секоја тегла ставете по две парчиња лимон и лимета, и по две гранчиња рузмарин.

Наполнете ја секоја тегла до врвот со вода.

Потоа додајте по 10 капки од секое етерично масло во теглата, а потоа додајте уште 1 парче лимон или лимета. На крај ставете го фитилот.

Уживајте во летните денови!

Коронавирус