петок, 14. август 2020. Вести денес: 153
home Занимливости

Ќе ве воодушеви! Најубавиот базен на светот! (ФОТО)

Ќе ве воодушеви! Најубавиот базен на светот! (ФОТО)

Летно освежување, најубавиот базен на светот:

Списанијата и порталите за патувања можат да наведат стотици најубави базени во светот.

Не се знае кој е поубав, но ако го прашате тимот кој стои зад страницата „Swim the World“, има само еден што ќе ви го одземе здивот секој пат кога ќе го видите. Тоа е „Бондај Ајсбергс“.

Убавината на овој базен е што не од е затворен тип, туку е отворен за јавноста во текот на целата година.

Повеќе од сто години, овој базен, кој се наоѓа недалеку од познатата австралиска плажа Бондај, воодушевува со својата нереална убавина. Плажата Бондај се наоѓа во истоименото одморалиште, 7 километри од Сиднеј и се смета за една од најдобрите локации во Австралија.

Таа е идеална за сурфање, нуркање и гледање китови. Многу локални жители исто така велат дека тоа е една од најлибералните плажи во светот.

Извор

Коронавирус