петок, 3. април 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Занимливости

КАЗНА ОД 11 ИЛЈАДИ ЕВРА: Оваа држава воведува парична глоба за берење кокичиња

КАЗНА ОД 11 ИЛЈАДИ ЕВРА: Оваа држава воведува парична глоба за берење кокичиња

За откинато кокиче на планината Спил, инаку национален парк во Турција, отсега ќе треба да плати над 11.000 евра, објави приватната телевизија Си-Ен-Ен Турк.

Паричната казна, според новите закони, изнесува 73.747 турски лири (11.126 евра).

Кокичињата се ендемско растение на таа планина во округот Маниса, западна Турција. Тие веќе почнаа да се појавуваат од под снегот, како предвесник на пролетта.

Коронавирус