сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 18
home Занимливости

Како што подолго да го сочувате сончаниот тен после одморот

Како што подолго да го сочувате сончаниот тен после одморот

Оние кои уживаат во сончањето, се разбира дека сакаат и што подолго да им трае бојата која ја добиле во текот на летото. За да не ви е жал добриот тен кој сте го добиле тешко, брзо да го загубите, еве неколку совети.

Пијте многу вода

Прво правило за што подолго да остане бронзената боја на вас, па дури и до зрелата есен, е пиењето вода. Бидејќи како кожата се суши одвнатре така и тенот се губи. Обидете се кожата да остане хидрирана.

Пилинг

Пилингот нема да ја „извади“ бојата на кожата, напротив. Правете пилинг на кожата еднаш во десет дена. Многу изумрени клетки се наоѓаат на горниот дел од кожата, а за да ги отстраните пилингот е идеално решение. Тој ќе помогне вашиот темен тен да стане повпечатлив.

Млеко за тело

Мачкајте го телото со млеко за тело. Освен што е добро за кожата одвнатре, ја негува и однадвор. Не морате да нанесувате млеко после секое туширање, туку на секои два-три дена.

Видови храна

Јадете мисиркино месо, белки од јајца, лосос, сирење, бадеми и авокадо. Сите овие намирници се богати со тирозин, состојка која е неопходна за производство на меланин, кој пак е заслужен за бронзениот тен.

Масло за тело

Добро е ако наместо гел за туширање во следниот период користите масло кое ќе ја исчисти но подеднакво и негува кожата многу подобро од гелот.