понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 97
home Занимливости

Како да ја победите есенската депресија?

Како да ја победите есенската депресија?

Во периодот кога денот станува сè пократок, а ноќта подолга, многу луѓе се борат со чувство на меланхолија и нерасположение. Кратките и студени денови на многумина им влијаат на расположението, но и на нивото на енергија. Како да се победи оваа состојба?

Ова нарушување во расположението е познато како есенска депресија, а е резултат од недостатокот на дневна светлина. Со појавата на есенската депресија се јавуваат и заморот, пад на имунитетот, исцрпеност. Што може да направите за полесно да се справите?

1. Земајте витамин Д

Витаминот Д е многу важен за здравјето на цревата, за раст и за обновување на клетките. Ако поголем дел од денот мора да минувате затворени во просторија, поради работата, суплементи од витаминот Д ќе ви помогнат да останете здрави и со добро расположение.

2. Јадете риба

Неодамнешна анализа од 26 истражувања покажува дека зголемениот внес на омега-3 масни киселини, кои се наоѓаат во рибата, го намалува ризикот од депресија за 17%.

3. Пијте зелен чај

Зелениот чај содржи доста антиоксиданси кои помагаат против дегенеративни болести. Без разлика дали го пиете топол или студен, чајот има исти својства. Содржи полифеноли, флавоноиди, хлорофил, витамини и минерали.

4. Излезете надвор

Излезете надвор за да го зајакнете имуниот систем и да го намалите стресот. Секој ден практикувајте кратки прошетки, најдобро во парк или природа.

5. Земајте пробиотик

Истражувањата покажуваат дека балансот на микроби во цревата е од клучна важност за здравјето. Докажано е дека помага во борбата против вишокот килограми, таложењето масти и влијае на расположението. Околу 76% од нашиот имунитет се наоѓа во цревата, а бактериите во нив се првата одбранбена линија од штетни бактерии, вируси и други микроби.

Намирници богати со пробиотици се киселите краставички, јогуртот, кефирот и темната чоколада.

Коронавирус