четврток, 29. јули 2021. Вести денес: 1
home Занимливости

Како да ги преживеете високите температури?

Како да ги преживеете високите температури?

Постојат одредени работи на кои треба да обрнете внимание за да се заштитите во текот на летните горештини. Избегнувајте кафе, јадете лубеници и пијте доволно вода, се дел од советите на експертите.

Најважно е во периодот меѓу 10 часот и 17 часот да не се изложувате на сонце, ова особено важи за децата, бремените жени, постарите лица и хронично болните. Подолг престој на сонце и на високи температури може да резултира со разни симптоми и со сончаница.

На што треба да обрнете внимание?

Важно е да пиете многу течности, во случајов вода. Избегнувајте кафе и алкохол, предизвикуваат дехидрација. Храна богата со вода е лубеница, краставица, домати, јадете што повеќе салати и чорби.

Кај првите симптоми на влијанието на топлото време на телото важно е да се засолните на сенка. При претерано потење, чувство на мачнина, малаксаност или забрзан пулс се препорачува ладење и внесување течности.

Носете лесна облека со светла боја, очила за сонце и шешир. Редовно нанесувајте средства со заштитен фактор кои штитат од УВ зрачења. Особено бидете внимателни со децата и за нив користете средства со фактор над 30.

 

Коронавирус