сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 74
home Занимливости

Како да ги препознаете проблемите во вашиот метаболизам?

Како да ги препознаете проблемите во вашиот метаболизам?

Метаболизмот е состав од хемиски процеси кои влијаат на способноста на телото мастите, шеќерите и протеините да ги претвора во енергија.

Кога метаболизамот е брз, телото лесно произведува енергија, додека пак бавниот метаболизам значи наталожување калории. Клиничкиот нутриционист од Австралија, Ребека Милер вели дека постојат некои симптоми по кои можеме да го препознаеме успорениот метаболизам.

Вообичаени симптоми се:

Вишок килограми

Вртоглавица

Недостаток на либидо

Грчеви

Плиток здив

Слабост во мускулите

Суви очи

Тврда столица

Нетипични симптоми:

Студени раце и нозе

Несоница

Бавни движења на рацете, мислите и говорот

Трнење во рацете и нозете

Сува кожа

Опаѓање на косата и влакната (особено веѓите)

Главоболка

Слаб имунитет

Добрата вест е дека метаболизмот можеме да го забрзаме, со промена на лошите навики. Тоа значи сведување на стресот на минимум, квалитетен сон, повеќе течности, редовно вежбање и тн.

Коронавирус