понеделник, 12. септември 2022. Вести денес: 161
home Занимливости

Ја има само во лукзусни ресторани: Килограм од овие пиперки чинат 23.000 евра (ФОТО)

Ја има само во лукзусни ресторани: Килограм од овие пиперки чинат 23.000 евра (ФОТО)

Низ светот постојат различни сорти на пиперки но една посебно се издвојува. Станува збор за пиперката „Чарапита“ која потекнува од северниот дел на Перу. За да успее потребна е тропска клима и затоа многумина кои пробале да ја посадат не им успеала.

Се карактеризира со минијатурен изглед и интензивен лут вкус. „Лута е и цената од 23.000 евра за еден килограм па затоа може да се најде на менито на најлуксузните ресторани.

Коронавирус