петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Занимливости

ИЗГОРЕНИЦИТЕ „ТРААТ“ ПОДОЛГО ОД ШТО МИСЛИТЕ: Дерматолог открива кога треба да одите на лекар!

ИЗГОРЕНИЦИТЕ „ТРААТ“ ПОДОЛГО ОД ШТО МИСЛИТЕ: Дерматолог открива кога треба да одите на лекар!

Изгорениците во лето се многу чести – еве колку долго ќе ве мачи доколку изгорите и кога е потребно да одите на лекар.

Без разлика дали сте заборавиле да нанесете крема за сончање пред да се сончате или едноставно поминувате премногу време на сонце, изгорениците на кожата дефинитивно можат да ви го уништат денот. И тоа не само еден ден бидејќи, според дерматолозите, изгорениците траат многу подолго отколку што би сакале.

„Во повеќето случаи, изгорениците од сонце, црвенилото и болката ќе поминат по три до пет дена. Но, ако имате посериозни изгореници, со плускавци, тие можат да траат и до десет дена“, вели дерматологот Ронда Клајн.

Болката од изгореници обично се јавува два до шест часа по изложувањето на сонце, а максимумот ќе го достигне по приближно 24 часа. Во случај на посериозни изгореници, кога ќе се појават лупење на кожата и пликови, тие обично ќе се појават меѓу шест и 24 часа по изложувањето на сонце, но понекогаш се појавуваат и по подолго време.

Лупењето на кожата е дел од процесот на заздравување на кожата по изгореници, а обично започнува по три дена. Треба да престане кога кожата целосно ќе закрепне, што може да потрае неколку недели во случаи на посериозни изгореници. Дерматолозите советуваат да не ја лупите самите кожата кога ќе почне да се перути, бидејќи тоа може да предизвика дополнителни оштетувања.

Опасни симптоми на изгореници

Иако и најблагите изгореници од сонце не се добри за кожата – експертите велат дека го зголемуваат ризикот од рак на кожата – посериозните се особено опасни. Со благи изгореници, кожата е црвена и болна, со умерени изгореници може да се појави оток, а кожата може да биде жешка на допир. Потешките изгореници се обично екстремно црвени, се појавуваат болни плускавци и може да бараат медицинска помош.

Ако имате температура и треска, задолжително посетете лекар. Во посериозни случаи, прекумерната изложеност на УВ зраци може да доведе до дехидрација, исцрпеност, знаци на екстремна жед, болка, конфузија, забрзан пулс. Исто така, за плускавци кои покриваат поголема површина на кожата, потребно е да се побара совет од лекар.

Коронавирус