понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 54
home Занимливости

ИСЧИСТЕТЕ ГО АСПИРАТОРОТ БЕЗ НИКАКВИ МАКИ! Една состојка ГИ ЧИСТИ тврдоглавите масти!

ИСЧИСТЕТЕ ГО АСПИРАТОРОТ БЕЗ НИКАКВИ МАКИ! Една состојка ГИ ЧИСТИ тврдоглавите масти!

Аспираторот се мрси многу побрзо од другите кујнски апарати, а чистењето обично е голема мака. Меѓутоа, ако знаете мали „финти“, отстранувањето на маснотиите од аспираторот ќе биде многу полесно отколку што очекувате

Прво што треба да направите е да ја извадите решетката и да ја ставите во тенџере или лонец од 10 литри. Додадете седум лажици сода бикарбона, прелијте со вода и варете.

Штом содата ќе се раствори, исклучете го шпоретот и оставете ја решетката во тенџерето 20 минути. Ако решетката не ја собира во садот, држете ја потопена од едната, а потоа од другата страна 20 минути.

Извадете ја решетката и ставете ја во када, претходно покриена со стара крпа. Исчистете ја решетката од наслаги со метален сунѓер, ќе ви треба помалку од една минута бидејќи целата маснотија ќе омекне и лесно ќе се отстрани. Сè што треба да направите е да ја исплакнете и да оставите да се суши.

Коронавирус