четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 37
home Занимливости

Интересни факти за спиењето кои СИГУРНО не сте ги знаеле

Интересни факти за спиењето кои СИГУРНО не сте ги знаеле

Според истражувања направени од стручни лица, дојдено е до интересни факти поврзани со спиењето.

1. Најдолг забележан период без сон траел неверојатни 18 дена, 21 час и 40 минути.

2. Во првата година по раѓањето на бебето, родителите спијат 400 до 750 часа помалку од вообичаено.

3. Кога не сте наспани алкохолот може да има двојно посилен ефект на вас.

4. Просечен човек преспива третина од својот живот.

5. 12 отсто од луѓето сонуваат црно – бело .

6. Може да ги сонуваме само луѓето кои некогаш сме ги виделе.

7. За вашиот внатрешен часовник денот трае подолго од 24 часа, но се приспособува на околината.

8. Најмногу ви се спие околу 4 часот попладне и наутро, а најбудни сте околу пладне.

9. Бебето спие 10 до 19 часа дневно.

10. Побрзо може да умрете од неспиење, отколку од глад.

11. Дури и слепите луѓе сонуваат во слики.

12. Недоволниот сон го зголемува гладот.

13. Броењето овци не е добар начин за да заспиете.

Коронавирус