четврток, 28. мај 2020. Вести денес: 1
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Занимливости

Иновација: Татковците ќе може да ги дојат своите бебиња

Иновација: Татковците ќе може да ги дојат своите бебиња

Иновативен пластичен уред што личи на женски гради, ќе им овозможи на јапонските татковци да ги надојат своите бебиња, објави Дејли меил.

Новиот продукт го нуди јапонската фирма „Дентсу“ е наречен – „Дојка, помошник за татковци“.

Освен што му дава млеко на бебето, уредот регистрира часови на доење и испраќа информации до смарфонот на таткото.

Уредот им помага на доенчињата и полесно да заспијат. Бебињата обично со рака ја допираат мајчината града и тоа ги заспива. Не истиот принцип е и новиот уред за доење изработен од мека и пријатна на допир материја.

Коронавирус