петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 0
home Занимливости

Имате несоница? Еве како да го решите тој проблем

Имате несоница? Еве како да го решите тој проблем

Ви претставуваме два ефикасни совети за тоа како да го пребродите проблемот со несоница.

Прво – ако сте се разбудиле со идеја која претстојниот ден треба да ја претворите во реалност, запишете ја на лист хартија. Тоа ќе ви помогне полесно и побргу да продолжите да спиете.

Второ – ако лежите повеќе од 15 минут, и не можете повторно да заспиете, станете од креветот и почнете да правите нешто што го сметате за смирувачко, нешто што ве опушта. Настрана од телевизорот и компјутерските игри. Зафатете се со нешто попријатно – и за психата и за моториката. На пример – сложувалка.