петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Занимливости

Има 20 години и оди во пензија: Млад Американец освои скоро пола милијарда долари на лотарија (ФОТО)

Тој истакнал дека после уплатата на добитната комбинација во продавницата „Seven-eleven“ имал „чувство“ дека може да освои џекпот.
Има 20 години и оди во пензија: Млад Американец освои скоро пола милијарда долари на лотарија (ФОТО)

Џекпотот од 451 милион долари, четврт во историјата на американската „Мега Милион“ лотарија го извлече 20 годишниот Шејн Мислер, контролот „во пензија“ од Флорида, потврдија официјалните лица од американската лотарија.

Младиот добитник од градот Порт Ричи на Флорида е единствен кој ја имал добитната комбинација на бројки, а се определил наеднаш да подигне сума од 281,2 милиони долари, наведуваат од лотаријата.

Добитниците на лотаријата во САД имаат можност да бираат дали сакаат исплата на едниот дел сега, а остатокот на рати во следните години, или сакаат исплата на добивката наеднаш и во тој случај износот е помал.

-Имам намера да се погрижам за семејството, покрај тоа да се занимавам и изградам пат за финансиски упех, како би можел позади себе да оставам наследство далеку во иднината, кажал Мислер, истакнувајчи дека секогаш ја охрабрувал идејата за одење по соништата и дека неговата патување тек почнува.

За младиот среќник победата не била шок.

Тој истакнал дека после уплатата на добитната комбинација во продавницата „Seven-eleven“ имал „чувство“ дека може да освои џекпот.

Гледајќи го објавувајќите на последниот број во својата добитна комбинација, Мислер рекол дека го повикал својот брат да подели веста со него.

Како што се наведува, Мислер планира да вложи еден дел од добивката во нов дом во Тампа, а потоа и во „различни страсти“, како и нешто да одвои за помош на другите.

Коронавирус