вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 39
home Занимливости

И научниците шокирани: Откриен нов вид на змија, мала е колку едно пенкало

И научниците шокирани: Откриен нов вид на змија, мала е колку едно пенкало

Ова се случило кога Џеф Вајнел, дипломиран истражувач на Институтот за биодиверзитет на Универзитетот во Канзас, открил дека три примероци змии зачувани во колекцијата на биодиверзитет на институтот, пронајдени во мисии на територијата помеѓу 2006 и 2012 година, биле единствените познати членови на новата раса змија наречена Левитониус и нов вид змија, наречен Левитониус мирус.

Наодите на Вајнел и неговите колеги, засновани на методи кои вклучуваат ДНК анализа и КТ скенирање, беа објавени во средата во списанието Копеја, пишува Си-Ен-Ен.

Новооткриената левитонис мирус, позната и како змија џуџеста вајра, потекнува од островите Самар и Лејте на Филипините, исклучително биодиверзиски архипелаг, кој вклучува најмалку 112 видови копнени змии.

Според студијата, оваа змија има помалку пршлени од кој било вид змија во светот, има долг и тесен череп во однос на нејзината големина, објасни Вајнел во интервју за Си-Ен-Ен. Веројатно е дека нивната исхрана се базира на црви.

Првично, Вајнел бил заинтересиран да дознае повеќе за група змии наречени Псевдорабдион.

„Ја секвенционирав ДНК-то од еден куп примероци од таа група, и овој всушност беше погрешно идентификуван како член (Псевдорабдион)“, изјави Ванел за Си-Ен-Ен.

„Кога ги добив резултатите од ДНК, најпрво помислив дека тоа е само моја вина или контаминација на примероците“, рече Ванел.

Коронавирус