сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 0
home Занимливости

Гром удри во врвот на Ајфеловата кула: Несекојдневна глетка на небото над Париз(ФОТО+ВИДЕО)

Гром удри во врвот на Ајфеловата кула: Несекојдневна глетка на небото над Париз(ФОТО+ВИДЕО)

Ајфеловата кула во Париз беше погодена од гром кој донесе обилен дожд.

Камерата на париската метеоролошка веб страница го фати моментот во кој громот пред два дена ја погодува кулата. На фотографијата се гледа ако громот удира во врвот на познатата градба.

Ударот од громот го забележа и фотографот Бертранд Кулик, а фотографијата е објавена на сајтот „Рамбл“.

Source: Lightning Strikes Eiffel Tower During Paris Storm by StoryfulWeather

-Беше тоа електричен ден, времето беше апокалиптично. Бев во својот стан и прозорот беше отворен. Кога почна олујата, го фатив својот апарат во надеж дека ќе фатам барем дел од молњите, кажа Кулик.

Source: Photographer captures the moment lightning hits the top of the Eiffel Tower by SWNS

Тој додаде и дека ветерот и дождот биле толку силни што се чувствувал како да се наоѓа во средиште на олуја.