вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Занимливости

Грешки во шминкањето кои ги прават жените со зелени очи

Грешки во шминкањето кои ги прават жените со зелени очи

Иако на прв поглед се чини дека со зелените очи може да искомбинирате баш сѐ, тоа сепак не е вистина. Всушност, поголемиот дел од жените со зелени очи ја прават истата грешка при шминкањето и користат топли темно зелени сенки, и мислат дека со тоа ќе се нагласи нивната боја на очи и ќе изгледаат природно. За жал, ефектот кој се постигнува е уморен и ненаспиен изглед, токму поради оваа грешка.

Доколку имате зелени или светло кафени очи, тогаш нешто што секако би требале да го имате во вашата колекција на шминки е палета од сенки за очи со поладни бои. Како на пример, темно сини, сиви, запрашена розова и виолетова. Поради контрастот со зелената боја, вашите очи ќе се нагласат. Овие бои ќе им дадат заводлива нота на вашите очи, а покрај тоа ќе изгледате и свежо и одморено.

Ако поседувате палета со топли нијанси и не сте подготвени да престанете да ја користите, тогаш имаме решение и за тоа. Можете да ја сочувате и да ги користите боите само на надворешниот дел од очниот капак, а останатиот дел од капакот да го исполните со светкава боја на шампањ. Со тоа ќе ги отворите очите и ќе имате посебен сјај.

Доколку сакате комбинација за секојдневен изглед, пробајте неутрални бои кои имаат син или сив подтон. Така ќе ви се истакнат очите, а ќе изгледате природно освежени, како да не ви е потребна шминка дури и во деновите кога сте ненаспиени. Убавината ја имате во себе, треба само да знаете неколку трикови како да ја нагласите и да бидете горди со неа.

Коронавирус