понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 30
home Занимливости

Го најде својот двојник во фотографија стара 115 години: Кога го виде истиот лик, многу работи му станаа јасни (ФОТО)

Го најде својот двојник во фотографија стара 115 години: Кога го виде истиот лик, многу работи му станаа јасни (ФОТО)

Мајкл Коропис бил многу збунет од фотографијата за која прво мислел дека е негова. Наскоро сфатил дека на фотографијата не е тој, туку човек фотграфиран пред 115 години.

24-годишниот од Стокпорт вели дека некој му испратил фотографија на Инстаграм затоа што мислел дека станува збор за него.

„Бев изненаден кога сфатив дека не сум јас. Имаме иста коса, иста форма на лице, нос и стил на облекување“, рече тој.

За да се увери дека фотографијата не е лажна, тој се фрли во потрагата и откри дека е направена пред 115 години. Уверен е дека тоа е неговиот двојник, маж во раните дваесетти години, кој позира гледајќи ја својата нова сопруга.

Инаку, Мајкл се вози низ градот на стар велосипед, пишува со перо наместо со пнкало и одбива да гледа телевизија, а сега верува дека овие интереси потекнуваат од неговиот минат живот. Од човекот на фотографијата.

Цел живот знаел дека се издвојува од другите. Тој одбива да живее во модерно време. Сега, чудно за многумина, но тој е уверен дека живеел и пред 115 години, а сега ова му е втор живот.

Вели дека сега му е јасно зошто се облекува во стилот на минатите децении и векови, зошто не сака да ја следи технологијата, зошто обожава антиквитети…

 

View this post on Instagram

 

What’s your favourite book? Mine is ‘A Christmas Carol’ by Dickens. Also, as requested, a tour of my period home coming very soon.

A post shared by Michael Koropisz (@michael_koropisz_artist) on

 

View this post on Instagram

 

We’re also in the Daily Mail today! @iamtheshallot 📸Caters News

A post shared by Michael Koropisz (@michael_koropisz_artist) on

Коронавирус