четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 157
home Занимливости

„Го мразев целулитот a сега гордо го покажувам“: Инфлуенсерка стана модел на костими за капење (ФОТО)

„Го мразев целулитот a сега гордо го покажувам“: Инфлуенсерка стана модел на костими за капење (ФОТО)

Австралиската инфлуенсерка и модел на костими за капење, Ариела Ница, која ја следат повеќе од половина милион луѓе на социјалната мрежа Инстаграм, одлучи да започне дискусија за целулитот на нејзиниот профил. Бидејќи и самата беше мета на критики за покажување целулит, Ариела сакаше да објасни зошто е важно да се прифатите себе си со сите ваши доблести и маани.

Таа го покажува својот целулит јавно, а ставот е дека никој не треба да се срами од тоа или да го крие.

„Пред многу години, го мразев целулитот“, рече таа, додавајќи дека тоа ја правело несигурна и принудена да го менува своето тело.

Во соработка со куќата „Beginning Boutique and 9.0 Swim“, Аријела ја направи и својата колекција костими за капење.

– Мојот приоритет беше да се борам против она што повеќето луѓе го сметаат за нездраво и непривлечно – рече инфлуенсерката.

Затоа, таа реши да ја елиминира својата омилена храна, со часови вежбаше кардио вежби и трчаше, но затоа беше уморна и слаба.

– Мојот имунитет беше лош, како и менталното здравје и самодовербата – додаде таа.

Но, тогаш конечно дојде до реализација. Почна да размислува што е целулит и зошто тоа ја прави „непривлечна“. На крајот, дошла до заклучок дека тоа не ја прави најмалку привлечна или помалку убава.

Таа се заљуби во своето тело и покрај коментарите дека има целулит затоа што е мрзлива, или дека тоа е показател дека не е здрава.

– Целулитот не ве прави помалку убави. Тоа не е одраз на вашето здравје и дефинитивно не треба да ве спречува да се сакате себеси. Одам во теретана почесто отколку порано, но сега вежбам само вежби за силата. Јадам умерено и сум поздрава од кога и да било порано. И психички и физички. И сè уште имам целулит! Речиси е невозможно да имате целосно мазно тело и тоа не е приказ на вашата убавина – рече таа еднаш.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Ariella Nyssa (@ariellanyssa)

На својот Инстаграм профил, Ариел сподели објава за самодоверба и прифаќање на нејзиното тело, охрабрена од жени кои одат на плажа несигурно.

– Девојките носат кошули и панталони за да ги покријат своите облини. Тие постојано гледаат назад и гледаат дали некој ги гледа додека ги соблекуваат крпите и истовремено влефуваат во вода – рече таа и додаде дека и она била една од нив.

– Порано лежев рамно на грб за да изгледа стомакот колку што е можно порамен. Носев кошула и шорцеви затоа што се срамав од своето тело. Знаев постојано и панично да ја набљудувам мојата околина, мислејќи дека луѓето зјапаат и ја анализираат мојата т.н. грива. Се срамав од моето тело затоа што мислев дека е грдо.

Во својата објава, таа ги повика луѓето да престанат да размислуваат негативно за своето тело.

– Вашето тело заслужува да биде сакано, а вие заслужувате да бидете самоуверени – заклучи Ариел, пренесува Здравје.

Коронавирус