сабота, 8. мај 2021. Вести денес: 48
home Занимливости

ФОТО+ВИДЕО: Откриена првата бремена египетска мумија

ФОТО+ВИДЕО: Откриена првата бремена египетска мумија

Полски научници објавика дека ја откриле првата бремена египетска мумија во светот додека скенирале 2000 години стари посмртни останки кои се чуваат во Националниот музеј во Варшава.

-Мојот сопруг Станислав, египетски археолог и јас ги погледнавме рентгенските снимки и забележавме во стомакот позната глетка за родители на три деца, мало стапало, изјавила пред новинарите Марзена Озарек-Шилке, антрополог и археолог од Универзитетот во Варшава.

Деталната анализа покажала цел фетус. Научниците кои работат на проектот веруваат дека жената имала меѓу 20 и 30 години и дека била бремена 26 до 30 недели.

-Не знаеме зошто фетусот не бил изваден од покојната при мумифицирањето. Оваа мумија затоа е навистина единствена. Не можевме да пронајдеме друг случај, изјавил соработник на проектот.

Врз основа на анализа, за мумијата прво се мислело дека е свештеник кој ивеел меѓу првиот век пред новата ера и првиот век од новата ера.

Научниците сега веруваат дека можеби мумијата е постара и ја истражуваат причината за смртта. Мумијата не била отворана, но еден скен покажал дека имала долга виткана коса до рамена.

-Ова е прв случај на балсамирано тело на трудница. Отвора нови можности за истражување на бременоста во древните времиња и пракси поврзани со мајчинството, се наведува во текстот на магазинот “Journal of Archaeological Science”.

Мумијата во Полска била донесена во 19 век и станала дел од збирката антиквитети на Универзитетот во Варшава. Во Националниот музеј се чува од 1917 година.

Коронавирус