недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 0
home Занимливости

ФОТО+ВИДЕО: Нова атракција во замокот на Дракула, може бесплатно да се вакцинирате против Ковид-19

ФОТО+ВИДЕО: Нова атракција во замокот на Дракула, може бесплатно да се вакцинирате против Ковид-19

Посетителите на замокот на Дракула во оваа туристичка атракција ќе имаат можност да се вакцинираат против Ковид-19, бидејќи тука е воспоставен центар за вакцинација.

Докторите и медицинските сестри бесплатно нудат вакцинација со „Фајзер“ за сите посетители на замокот.

Вработените во замокот веруваат дека оваа невообичаена услуга, ќе привлече повеќе посетители, чиј број поради пандемијата драстично опаднал.

Секој кој сака, во мај месец, може без закажување секој викенд да се појави во замокот на Дракула и бесплатно да се вакцинира.

Овие посетители исто така ќе добијат и слободен влез за изложбата на која се претставени 52 средновековни направи за мачење.

ЕУРО 2020

Македонија