понеделник, 30. март 2020. Вести денес: 79
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Занимливости

ФОТО: Таа сама си го сошила фустанот за матура- сите се чудат како успеала да го создаде ова

ФОТО: Таа сама си го сошила фустанот за матура- сите се чудат како успеала да го создаде ова

Во последните неколку години, се повеќе девојки работат на креирање на своите фустани за матура. Тие сакаат да се разликуваат од другите.

Оваа девојка уште како мала почнала да собира отворачи од лименки, а 6.300 метални отворачи биле потребни да се изработи овој матурски фустан.

Прво од нив правела накит, а кога се извежбала, почнала да ги ниже и да создава фустан. Тежината на фустанот изнесува околу 2 килограми. Движењата во него не се лесни, морала да се движи внимателно. Погледнете како изгледа: