понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 0
home Занимливости

ФОТО: Пронајден нов вид минијатурен камелеон

ФОТО: Пронајден нов вид минијатурен камелеон

Научници од Мадагаскар и Германија откриле нов вид камелеон кој е толку мал што може да биде кандидат за најмал рептил во светот.

Телото на мажот на нов камелеон од Мадагаскар е долго само 13,5 милиметри. Тоа е речиси 1,5 милиметри помалку од досега најмалиот камелеон од истото семејство брукезиа.

Баварската државна збирка за зоологија во Михлен соопштила дека телото на нано камелеонот од 13,5 милиметри го прави овој вид меѓу најмалите од 11.500-те познати видови рептили.

Експертот за рептили во оваа институција Франк Гло, изјавил дека најновиот вид камелеон и женка која е малку поголема од него ги забележал локален водич на планина за веме на експедиција во 2012 година.

ЕУРО 2020

Македонија