сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 0
home Занимливости

ФОТО: Полска сака да јa купи летната куќа на Марија Кири во Париз

ФОТО: Полска сака да јa купи летната куќа на Марија Кири во Париз

Полската Влада сака да ја купи летната куќа на Нобеловката Марија Склодовска-Кири, што се продава во париското предградие Сен Реми-ле-Шевро.

– Ова место е дел од полската историја!, истакна полскиот премиер Матеуш Моравјецки.

Идејата за купувањето се појави откако куќата беше ставена на продажба по почетна цена од 790.000 евра. Според „Ле Паризиен“, на имотот ќе му треба реновирање во вредност од најмалку 200.000 евра. Полскиот научник Марија Склодовска-Кири и нејзиниот сопруг Пјер го користеле имотот како летна куќа меѓу 1904 и 1906 година, но Мари се откажала од неа кратко откако Пјер загинал во сообраќајна несреќа.

Доколку полските власти ја купат куќата, таа ќе служи како музеј на научните достигнувања на Склодовска-Кири и нејзините сонародници, рече портпаролот на полската Влада.

Марија Склодовска е родена 1867 година во Варшава. Во 1891 година таа почнала да студира на Сорбона во Париз, а подоцна станала и француска државјанка. Таа беше првата жена што ја доби Нобеловата награда, во 1903 година – за физика, заедно со нејзиниот сопруг и Анри Бекерел, за пионерската работа во областа на радиоактивноста. Осум години подоцна, таа повторно ја доби Нобеловата награда, овојпат за хемија. Тaa е првата личност што освоила Нобелови награди во две различни категории.