четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Занимливости

ФОТО: Погон за слатки претворен во луксузен стан

ФОТО: Погон за слатки претворен во луксузен стан

Стан вреден 24,95 милиони фунти се појави на пазарот во Лондон, Англија. Се наоѓа на плоштадот Тревор, а занимливо е тоа што живеалиштето е всушност дел од зграда што некогаш била фабрика и складиште за чоколади „Хародс“.

Богатата историја на овој објект, како и неговата местоположба, се причина за високата цена. Големиот двокатен стан е составен од четири дела споени во еден, а зафаќа површина од 595 квадратни метри. На горниот, петти кат има просторија за прием чии прозорци нудат поглед на плоштадот Тревор, а покрај неа има трпезарија, како и работна соба што може да послужи и како мини-кино.

На горниот кат има добро опремена кујна со излез до тераса. Има и соба за гости, којашто лесно може да се претвори во, на пр. вежбалница, а во рамките на тоа има и туш.

Скалите надолу, до четвртиот кат, водат кон голем гардеробер, две бањи и сауна. На овој кат има и четири спални соби, од кои едната има мала тераса. Подот е модерно опремен.

Зградата во која се наоѓа станот има и приватна градина, за станарите. А, за нивната безбедност пак, обезбедувањето се грижи 24 часа на ден.

Коронавирус