вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 60
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Занимливости

ФОТО: Погледнете ги прекрасните фотографии од синоќешниот метеорски дожд

ФОТО: Погледнете ги прекрасните фотографии од синоќешниот метеорски дожд

Во среда вечерта, фотографите насекаде низ Хрватска забележале небесен спектакл – метеорски дожд Персеиди.

Се работи за метеори, метални или камени небесни тела, кои го заобиколуваат Сонцето, па влегуваат во Земјината атмосфера, а поминувајќи низ неа согоруваат. Поради тоа што изгледаат како факели, често се нарекуват и ѕвезди кои паѓаат.

Метеорот кој паѓа на земјата го нарекуваме метеорит затоа што може да се достигне брзина повеќе од осум километри во секунда, па дури до 60,70 км на час.

Персеиди во правило горат на висина меѓу 80 и 160 километри, а во случај кога некои поголеми парчиња се распаднат и експлодираат на пониска височина, ситуација е безопасна.

Во сликите во продолжение може да ги погледнете фотографиите на фотографи од Хрватска.

 

ФОТО: Сречко Никетиќ