петок, 20. мај 2022. Вести денес: 97
home Занимливости

ФОТО: По два месеци, мирисот на пицата повторно низ улиците во Неапол – продадени 60.000 пици

ФОТО: По два месеци, мирисот на пицата повторно низ улиците во Неапол – продадени 60.000 пици

По два месеци минати во карантин поради коронавирусот, пицериите во Неапол, родното место на пицата, повторно се отворени.

Додека на пицериите во Рим и другите градови им било дозволено да прават и доставуваат пици, во Неапол поради густината на населението работењето на пицериите беше забрането, а со цел да се избегне овој град да стане ново жариште на Ковид-19 во Италија.

Работата на пицериите сега повторно е дозволена, но под строги и ризорозни мерки.

Одлуката за отворање на пицериите во Неапол наиде на огромен интерес кај жителите, па во еден ден се продадени околу 60.000 пици.

Коронавирус