сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 50
home Занимливости

ФОТО: Пијан возач возел автомобил без гуми, еве колку алкохол имал во крвта

ФОТО: Пијан возач возел автомобил без гуми, еве колку алкохол имал во крвта

Хрватската полиција запрела возилo кое од десната страна напред и позади немало пневматици.

Според наводите на полицијата, овој случај е регистриран на 3 мај, а пријавата полицијата ја добила од загрижени граѓани.

По запирање на автомобилот, полицијата утврдила дека 44 годишникот возилото го возел под дејство на алкохол, а измерени му биле 2,23 промили алкохол во крвта.

Со оглед дека возачот бил осудуван за исти или слични прекршоци, бил уапсен и сместен во посебна просторија до трезнење.

Изречена му била и парична казна од околу 1.600 евра како и мерка забрана за управување со моторно возило во времетраење од три месеци.

Коронавирус