среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 180
home Занимливости

ФОТО: Оваа куќа може да биде ваша, ако имате среќа во лотарија

ФОТО: Оваа куќа може да биде ваша, ако имате среќа во лотарија

Триша Хамилтон организира лотарија за нејзиниот дом во Англија, а парите што ќе ги добие ќе ги искористи за инвестирање во работата, како и за преселба во нејзиниот роден град.

Дали мислите дека имате среќа овие денови? Можеби ова е добра можност да го искористите тоа! За билет од само две фунти можете да освоите куќа од 17 соби во Бристол. Овој објект од 19-ти век, кој покрива околу 800 квадратни метри, и припаѓа на производителката на шешири Триша Хамилтон, а организира онлајн лотарија во која единствената и главната награда е оваа куќа.

Куќа е во нејзина сопственост околу 20 години и во текот на овој период целосно е обновена, а има и преубав двор во кој растат многу овошја и зеленчук.

Зошто таа одлучи да ја продаде куќата на таков чуден начин? Имено, Триша вели дека куќата на пазарот на недвижности е повеќе од една година. Иако ја намали цената за повеќе од 300.000 евра, сепак нема купувач. Затоа решила многу да се смее и да ризикува да ја продаде својата куќа на лотарија.

Затоа, потребно е да продаде најмалку 500.000 билети од 2 фунти за да ја достигнете потребната цена. Нејзиниот план е да ги реинвестира стекнатите пари во компанијата, но исто така да се пресели во татковината поблиску до семејството, пишува Бристол Пост.

Онлајн лотарија е закажана за 15 февруари, па сеуште имате време да ја испробате среќата. Може да се регистрирате ТУКА.

Локални избори 2021