четврток, 15. април 2021. Вести денес: 9
home Занимливости

ФОТО: Ова е најмалата паричка на светот- досега се направени само 999

ФОТО: Ова е најмалата паричка на светот- досега се направени само 999

Швајцарија ја издаде најмалата монета на светот. Има вредност од четвртина швајцарски франк, а на сликата е познатата поза на Алберт Ајнштајн каде што тој се плази.

Според државната ковачница за пари Свисминт, паричката од 2,96 милиметри и тешка 0,063 грама, е најмала на светот.

Во соопштението се наведува дека се направени само 999 парички и ќе се продаваат за 199 франци со посебна лупа.

Најнови вести

Коронавирус