сабота, 24. јули 2021. Вести денес: 57
home Занимливости

ФОТО: Отпушок од цигара на Черчил на аукција, почетната цена 1.200 фунти

ФОТО: Отпушок од цигара на Черчил на аукција, почетната цена 1.200 фунти

Отпушок од цигара кој Винстон Черчил го фрлил додека бил на патувања во Париз во 1947 година ќе се најде на аукција во британската куќа „Белманс“. Почетната цена на отпушокот ќе биде 1.200 фунти.

Аукцијата ќе биде одржана во период меѓу 28 и 28 јули оваа година. Отпушокот на Черчил го подигнал полицаец кој работел во Скотланд Јард, додека бил на должност.

На аукцијата ќе се најдат и пар сатенски папучи кои и припаѓале на кралицата Елизабета. Папучите се направени кон средината на 19 век и имаат златна лента. Стари се околу 2020 години. Нивната почетна цена е 3.000 фунти.

-Владее голем интерес за предметите кои припаѓале на познати историски личности, навел Џулија Дин, експерт во аукциската куќа.

Коронавирус