понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 177
home Занимливости

ФОТО: Нова бубачка го доби името Лејди Гага

ФОТО: Нова бубачка го доби името Лејди Гага
Mandatory Credit: Photo by Broadimage/Shutterstock (10229760ap) Lady Gaga Costume Institute Benefit celebrating the opening of Camp: Notes on Fashion, Arrivals, The Metropolitan Museum of Art, New York, USA - 06 May 2019

Необичниот, „шарен“ и разнолик стил на поп-пејачката Лејди Гага ги поттикна научниците еден новооткриен вид инсекти да го именуваат по неа.

Се работи за бубачката kaikaia gaga, којашто беше откриена на тихоокеанскиот брег на Никарагва. Истражувачката мисија ја предводеле проф. Брендан Морис од Универзитеот на Илиноис и ентомологот Кристофер Дитрих од Природонаучниот центар за истражувања на оваа американска сојузна држава.

– Ако треба да има и „Лејди Гага“ бубачка, тоа ќе биде необичен мембрацид, меѓу другото и поради „урнебесните“ рокчиња. Тие имаат свој специфичен стил околу нив… И тоа ги прави уникатни, изјави проф. Морис.

Коронавирус