сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 48
home Занимливости

ФОТО: Некогаш била црква а сега е вистински луксузен дом – погледнете како изгледа новото живеалиште вредно 16 милиони евра

ФОТО: Некогаш била црква а сега е вистински луксузен дом – погледнете како изгледа новото живеалиште вредно 16 милиони евра

Оние кои имаат 15 милиони фунти и бараат може да се вселат во лондонската населба Фулам… Станува збор за црква којашто во меѓувреме е претворена во луксузен дом.

Надворешноста на црквата е обновена, а внатрешноста е променета и усогласена со современите стандарди. Сепак, останале некои оригинални детали, како што се прозорците и високите тавани. Сега е додаден и затворен базен, киносала, вежбалница…

Зданието има шест ката, четири големи спални соби со бањи, гардеробер, голема трпезарија, кујна и простории за појадок и прием. Имотот има и раскошна градина.

Црквата е изградена во 1841 година, а зад проектот стои архитектот Едвард Блор, познат и по Бакингемската палата. Цената засега изнесува 15 милиони фунти (малку над 16 милиони евра).