недела, 5. декември 2021. Вести денес: 90
home Занимливости

ФОТО: Нашол Ферари во депонија па направил чудо од него

ФОТО: Нашол Ферари во депонија па направил чудо од него

По илјадници часови на преправки и модификација на автомобил Ферари, Ерик Хутчинсон од Калифорнија успеал да го направи првото електрично Ферари, кое воедно е и најбрзиот електричен автомобил.

„Зафатот“ бил направин на Ферари 308 ГТС од 1978 година.

-Умирав за да дознаат како ова Ферари ќе може да се носи со оригиналот, изјавил Хутчинсон за Си-Ен-Ен.

Спроведен бил тест на патека, а професионален возач ги возел оригиналното, но и електричното Ферари. Резултатите покажале дека на електричното Ферари му требале 10 секунди помалку за да го заврши кругот.

Хутчинсон го пронашил Ферарито во депонија откако било целосно уништено по катастрофален пожар на моторот, а ниту моторот, ниту електрониката не можеле да бидат заменети. Но, со влог од 10.000 долари успеал да го реставрира и да го направи на електричен погон.

Коронавирус