понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 185
home Занимливости

ФОТО: МИНИ слави 60 години

ФОТО: МИНИ слави 60 години

Британскиот производител неодамна го направи 10 милионитиот автомобил во својата шеста деценија постоење.

Популарниот МИНИ се појави пред 60 години кога е претставен првиот модел под ознаката Morris Mini-Minor.

Во првата деценија од своето постоење, продаван е во рамки на британските брендови Морис и Астин.

МИНИ брзо ја доби довебата на љубителите на автомобили, како на Островото, така и на другите пазари, а во 1960 година понудата била проширена.

Производството на оригиналниот модел МИНИ Купер била ограничена на 1000 автомобили.

Во 2001 била претставена и современата верзија на МИНИ, модерен дизајн, но и ретро стил.

Коронавирус