петок, 29. јули 2022. Вести денес: 136
home Занимливости

ФОТО: Локален силеџија малтретирал 7-годишно девојче, а потоа пред вратите му се собра толпа народ

ФОТО: Локален силеџија малтретирал 7-годишно девојче, а потоа пред вратите му се собра толпа народ

Ешли Вастекевиц речиси една година била мета на малтретирање од страна на единаесет годишно момче од соседството.

Тој ја навредувал, нарекувал со погрдни имиња, а потоа станал и агресивен, ја туркал од велосипедот и нејзиниот живот го направил пекол.

После еден од неговите напади, Ешли морала и во болница. Локалниот фраер е дури и обвинет за напад, но неговото семејство негирало дека го малтретирал седум годишното девојче.

-Се чуствуваше како никој да не ја сака, како никој да не се грижи за неа. Беше осамена, се плашеше сама да излезе од куќата и целото лето го помина дома, раскажува нејзината мајка Кристин.

Кристин не можела тоа повеќе да го поднесе и на социјалните мрежи отворила страница „Правда за Ешли“, каде молела за помош и совет. Се надевала дека некој со сличен проблем ќе одговори и ќе и каже што да прави, но не можела ни да сонува кој ќе им излезе во помош.

Приказната за малата Ешли стигнала до локалниот мото клуб. Се собрале и се одлучиле да и помогнат.

-Не веруваме во малтретирање. Никој не би требало да биде малтретиран. Одлучивме да покажеме дека Ешли е сакана и дека има луѓе на кои им е важна, изјави Џејмс Дингмон од американскиот мото- клуб.

Моторџиите, Ешли и нејзината мајка се сретнале кај блиското игралиште, каде девојчето им ја раскажала својата приказна. После тоа, целата група моторџии ја испратиле Ешли до куќата.

Додека се враќале, застанале и пред куќата на момчето кој ја малтретирал, со цел да му стават до знаење дека Ешли не е сама.

-Веќе не се плашам, извикала Ешли.

Коронавирус