недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 59
home Занимливости

ФОТО: Бизнисмен купил уникатен автомобил, но не смее да го вози- еве ја причината

ФОТО: Бизнисмен купил уникатен автомобил, но не смее да го вози- еве ја причината

Турскиот бизнисмен Туфан Калман тужи лондонската компанија за продажба на „суперавтомобили“ откако му продале Пагани Зонда 760 Купа за 3,4 милиони фунти без дозвола да го вози во Швајцарија, каде што живее.

Пагани Зонда е уникатно возило, производ на италијанската компанија Пагани, изработено од јаглеродни влакна, со 750 коњски сили. Возилото се смета за еден од најмоќните автомобили за кои е можно да се добие дозвола за возење во редовен сообраќај.

Но, претставништвото на Пагани во Лондон не го информирало Калман дека дозволата за неговиот „ѕвер“, која важи во Британија, не важи во Швајцарија.

Калман бара од компанија да му ги врати парите, или да му обезбеди дозвола за регистрирање на автомобилот.

Најнови вести

Коронавирус