среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 0
home Занимливости

Феномен во Грција: Џиновска пајажина покри цела плажа (ВИДЕО)

Феномен во Грција: Џиновска пајажина покри цела плажа (ВИДЕО)

Топлото време на западот на Грција донесе до несекојдневен спектакл, 300 метри долга пајажина се појави во гратчето Етолико.

Огромен простор преполн со зеленило е прекриен со пајажина. Експертите наведуваат дека е во прашање сезонски феномен за кој се заслужни пајаците „татрагната“, кои можат да направат огромни гнезда да парење.

Не се опасни по луѓето и билките

Се смета дека зголемениот број на комарците е заслужен за зголемениот број на пајаци. Локалните експерти наведуваат дека високите температури, доволната влага и храна створиле идеални услови за овој вид да се размножува.

Според зборовите на Марија Чазаки, професорка по молекуларна биологија и генетика, делува како пајаците да си прават некоја забава. Се парат, размножуваат и прават цела една нова генерација.

-Овие пајаци не се опасни по луѓето и не можат да предизвикаат никаква штета по локална флора. Тие ќе ја одржат својата забава и наскоро ќе угинат.

Погледнете како изгледа „тепихот“ од оваа пајажина:

Коронавирус