вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 0
home Занимливости

Еве како бебињата ги гледаат своите родители од раѓање до 12 месеци (видео)

Еве како бебињата ги гледаат своите родители од раѓање до 12 месеци (видео)

Кога се раѓаат деца, тие не гледаат многу – тие разликуваат само светлина и темнина, сè е како во магла и гледаат сè во црно-бело. Мајката кога им се смее, ја гледаат како сивкаста маса.

Потребно е малку време за да се расчисти нивната визија и да го видат светот околу нив во боја.

Британскиот хирург за очи д-р Ромеш Ангунуа направи интересен GIF кој покажува како се менува видот на детето од моментот на раѓање до првиот роденден.

„Визуелниот кортекс на мозокот зафаќа скоро третина од целиот мозок и почнува да учи да обработува визуелни информации кога бебето прв пат ќе ги отвори очите“, објаснува лекарот.

Како што можете да видите на GIF-от, бебињата почнуваат да ја гледаат бојата на возраст од три месеци, а црвената е првата боја што ја препознаваат.

Локални избори 2021