четврток, 28. септември 2023. Вести денес: 180
home Занимливости

Експеримент: Колку навистина штитат маските?

Експеримент: Колку навистина штитат маските?

Ако не сте сигурни дали носењето маска навистина е корисно, погледнете го ова видео.

Скорешен експеримент со маски покажа дека хируршките маски најефективно ги блокираат капките и аеросолите од зборување, кашлање и кивање. Но, ако не можете да носите таква маска, ефективна е и платнената маска, по можност да ја носите во повеќе слоеви.

Во ова интересно видео момците од AsapSCIENCE тестираат колку добро функционираат маските.