петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 151
home Занимливости

Египетски археолози пронајдоа сфинга во Асуан

Египетски археолози пронајдоа сфинга во Асуан

Египетски археолози пронајдоа скулптура на сфинга при истражувања во храмот Ком Омбо во градот Асуан.

Египетското Министерство за антиквитети соопшти дека склуптурата на митското суштество со човечка глава и тело на лав е направена од камен.

Скулптурата е широка 28 сантиметри, а висока 38 сантиметри. Таа најверојатно потекнува од периодот на династијата на Птоломеидите, кои владееле со Египет од 305 година пред новата ера до 30 година пред новата ера.

Неодамна во овој храм беа пронајдени и два рељефи на фараонот Птоломеј Петти.

МИА

Коронавирус