сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 25
home Занимливости

Едноставна математичка задача ги скара луѓето на интернет – го знаете ли одговорот?

Едноставна математичка задача ги скара луѓето на интернет – го знаете ли одговорот?

Оваа едноставна математичка задача ги скара луѓето на интернет поради нејзиното решение, па стана и топ тренд твит откако ја поставила некоја корисничка на социјалната мрежа Твитер.

„Виралниот проблем“ предизвикал голем број реакции, па собрал над 1.000 коментари од луѓето кои што се обиделе да го решат.

Задачата гласи: 6:2(1+2)=?

И додека некои од корисниците тврдат дека точниот одговор е 1, другите мислат дека е 9.

Што мислите вие?

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Еден математичар објаснил кое е решението во видео кое што го поставил на Јутјуб, а досега е прегледано над 15 милиони пати.

За да дојдете до точниот одговор потребно е да го знаете точниот редослед на математичките операции.

Прво секогаш се решава тоа што е во заградите и така во заградата го добиваме бројот 3.

Целото решение погледнете го во видеото:

Коронавирус